11 lutego na grupę „Nutki” z oddziału na Kochanowskiego czekała kolejna wiadomość od naszego przyjaciela Żółwia Adasia! Adaś znów poprosił przedszkolaków o pomoc i zachęcił do obserwacji i dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie związanych z działalnością człowieka. Dzieci jednogłośnie przyznały Adasiowi rację, stwierdzając, że ocean wypełniony śmieciami nie nadaje się do życia i musimy szybko coś zrobić, aby chronić nasze środowisko i zagrożone gatunki zwierząt. Natychmiast przystąpiliśmy do działania. Wsiedliśmy na pokład samolotu i polecieliśmy do rezerwatu, zbudowanego przez nas dla Adasia i jego przyjaciół. Wspólnie zdecydowaliśmy, że brakuje w nim Centrum Wiedzy, dzięki któremu mieszkańcy rezerwatu i wszyscy goście mogliby dowiedzieć się czegoś więcej o gatunkach zagrożonych wyginięciem. W przesłanym liście Żółw poprosił „Nutki”, aby stworzyły Czerwoną Księgę, w której znajdą się wizerunki zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Każdy przygotował jedną kartę księgi, na której znalazło się wylosowane zwierzątko. Dodatkowo poznaliśmy sporo ciekawostek na temat zagrożonych gatunków. Po ukończeniu pracy nad Czerwoną Księgą przedszkolaki były bardzo przejęte losem zwierząt i tym, że to ludzie przyczyniają się do ich wyginięcia. Jednym z głównych powodów ich zagrożenia są śmieci, które znajdują się na dnie oceanów. Dzięki eksperymentowi mieliśmy okazję przekonać się, jak trudno jest oczyścić wodę, która została już zanieczyszczona. Przedszkolaki doszły do wniosku, że zadaniem ludzi jest chronienie naturalnego środowiska poprzez wyrzucanie odpadów w wyznaczonych do tego miejscach. Będąc świadomi wszystkich zagrożeń jakie czyhają na morskie stworzenia, napisaliśmy list do Tapira, by przekazać mu wszystkie informacje, które zdobyliśmy na zajęciach. Dzieci były poruszone losem zwierząt, a zajęcia okazały się dla wszystkich cenną lekcją. Z niecierpliwością czekamy na kolejny list od naszego przyjaciela. <3

Kategorie: Wydarzenia