XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

 w Bajkowym Prywatnym Przedszkolu w Jaśle pełen sportowych emocji!

 

„Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie” – to hasło XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, którego inicjatorem jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Hasło tegorocznej edycji nawiązywało do uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wzorem ubiegłych lat Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle w pierwszym tygodniu czerwca br. z radością włączyło się w obchody czytelniczego święta, które w placówce jest stałym i dużym wydarzeniem kulturalnym. Patronatem Honorowym przedsięwzięcie objęli: Fundacja „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Zgodnie z motywem przewodnim akcji, tegoroczna edycja upłynęła nam w sportowej atmosferze. Czytali i opowiadali dzieciom o swojej sportowej drodze wyjątkowi Goście, wszak utalentowanych sportowców w naszym mieście nie brakuje! Z najmłodszymi spotkali się m.in. czterokrotny mistrz kraju, reprezentant Polski Rugby na Wózkach Łukasz Gogosz, trener Piłki nożnej UKS 6 Jasło Oktawian Flis, brązowa medalistka Mistrzostw Polski Judo Maja Kwaśny, srebrny medalista Pucharu Polski w Triathlonie Dominik Szumiec, trenerka Martyna Trojan i zawodniczki Piłki siatkowej dziewcząt USK MOSiR, trener Robert Grabolus i gimnastyczki z sekcji gimnastyki artystycznej MDK w Jaśle, instruktorka sportu jeździeckiego Julia Sajdak oraz pasjonatka jazdy konnej Weronika Sepioł, kierowca rajdów i wyścigów górskich Paweł Frączek, tancerka tańca nowoczesnego Katarzyna Kosiba, pasjonat skoków spadochronowych Daniel Dębosz, Karol Śmietana trener ASW Judo Jasło, płetwonurek, strażacy, Rodzice, trener Akademii Piłkarskiej Jasło Grzegorz Urbanek, Mistrz Polski w narciarstwie biegowym Piotr Jarecki, brązowe medalistki województwa podkarpackiego w mini piłki siatkowej dziewcząt z popularnej jasielskiej “Czwóreczki” oraz sędzia siatkówki Grzegorz Janusz, gimnastyczki- Mistrzynie województwa podkarpackiego przy SP nr 2 w Jaśle wraz z trenerem Dorotą Nagacz, trener i instruktor klubu sportowego „Speed” w Jaśle Damian Ciborowski, zawodnik Jasielskiego Stowarzyszenia Cyklistów, uczestnik Mistrzostw Świata „Ironman” na Hawajach, zwycięzca m.in. Bergson Winter Challenge Łukasz Szumiec, średniowieczny wojak z Karpackiej Troi Włodzimierz Woźnica, siatkarze MKS „MOSIR” Jakub Procanin i Hubert Błażejowski, zawodniczki Amatorskiej Piłki Siatkowej „Czarne Jasło” Barbara Gałuszka i Lucyna Nocek, sędzia i trener szachowy, wieloletni popularyzatora szachów w Jaśle i okolicach Edward Owsiak, pasjonatka Nordic Walking Ewa Kucharczyk, maratończyk Dariusz Niemiec, Wiceprezes JKS Czarni Jasło 1910 Jerzy Żygłowicz oraz zawodnicy Piotr Gajda i Krzysztof Lewicki, zawodnicy sportu strzeleckiego, biegaczka i miłośniczka sportu Jadwiga Pawlik- Ślawska, trener tenisa ziemnego Paweł Wysowski, instruktorka fitness z Lady Gym Sylwia Kilar, piłkarze i Prezes Klubu LKS Warzyce Dariusz Buba, instruktorka Pilatesu Natalia Chodorowska.

Sport okazał się doskonałą rozgrzewką przed czytaniem. Przysiady, piruety, pompki – przedszkolaki same się przekonały, że ruch dobrze wpływa na ciało i umysł! Trzeba pochwalić sportowców – drzemią w nich ukryte talenty lektorskie!

Ponadto odbyły się warsztaty czytelnicze z bibliotekarzami, na których nie zabrakło bohaterów klasycznych dobranocek sprzed lat, najmłodsi mieli również okazje stworzyć sportowy numer czasopisma „Świerszczyk”, którego bohaterem był Świerszczyk Beniamin. Podążając za historią początków narciarstwa w Polsce przedszkolaki zwiedziły Muzeum Narciarstwa w Cieklinie im. Stanisława Barabasza. Gospodarz izby muzealnej zapoznał dzieci z największą polską kolekcją starych nart oraz pokazał ciekawe i unikalne eksponaty. Najstarsza grupa przedszkolaków wybrała się na lekcję muzealną do Muzeum Regionalnego w Jaśle pt. „Dawno temu w Olimpii- czyli historia dyscyplin sportu uprawianych przez starożytnych Greków”. Podczas spotkania dzieci odbyły podróż do starożytnej Grecji i poznały dyscypliny sportu uprawiane przed wiekami. Dużą frajdą dla dzieci była bajkowa podróż bieszczadzką drezyną prosto do zabytkowej Lokomotywy TKt48-102 gdzie w towarzystwie maszynisty dzieci usłyszały ponadczasowe wiersze Juliana Tuwima.

Cykl spotkań ze sportowcami, skupiał się wokół książki Anny Onichimowskiej „Dzień czekolady”, której ekranizacja jest już na ekranach polskich kin. Nie zabrakło również sportowych opowiadań, wierszy znanych, polskich poetów, pełnych pasji, inspiracji i wskazówek, które na pewno przydadzą się na drodze do realizacji marzeń i wprowadziły najmłodszych w świat różnych dyscyplin sportowych.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było spotkanie z niezwykłym gościem – Wojciechem Widłakiem, autorem ponad 30 książek, znanym głównie z serii o Panu Kuleczce i Wesołym Ryjku. Seria ta znajduje się na Złotej Liście Książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację „ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom”. Pisarz opowiedział dzieciom, skąd czerpie pomysły do swoich książek, a także pokazał najmłodszym kaczkę Katastrofę, psa Pypcia i muchę Bzyk-Bzyk oraz tajemniczy kuferek, w którym ukryty był Wesoły Ryjek. Autor przeczytał także fragmenty swoich książek po polsku i po czesku, pokazał wydanie „Pana Kuleczki” w języku chińskim, a na zakończenie wszystkim dzieciom rozdał autografy.

Podczas IV Pikniku czytelniczego zaprosiliśmy najmłodszych w niezwykłą podróż Lokomotywą Juliana Tuwima. Zabawa rozpoczęła się tradycyjnie na stacji Glorietka w Parku Miejskim, głównym punktem zabawy było głośne czytanie Lokomotywy Juliana Tuwima w towarzystwie zaproszonych gości. Najmłodszym czytali: Wiceburmistrz Miasta Jasła Elwira Musiałowicz- Czech, redaktor naczelny miesięcznika Bliżej Przedszkola Robert Halik, Ludmiła Fabiszewska autorka Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, Karolina Kępczyk dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, Agata Koba rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle, Kustosz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu Elżbieta Filip, Dyrektor JDK Janusz Szewczyk, Wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska, Dyrektorzy oraz nauczyciele placówek oświatowych w Jaśle, dyrektor MBP w Jaśle Dorota Woźnica, Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle Barbara Pawłowska, Funkcjonariuszki ze Straży Miejskiej w Jaśle Bożena Krupa i Iwona Głogowska, Wacław Pasterczyk z KPPSP w Jaśle, Przemysław Telep z Nadleśnictwa Kołaczyce, przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca “Jaślanie”, Maria Chochołek poetka regionalna z Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”, Kierownik Pedagogicznej Biblioteki w Jaśle Grażyna Jędryczka, s. Ewelina Kotwica, Barbara Gałuszka sędzia polskiego wojewódzkiego związku piłki siatkowej. Następnie najmłodszym, moc niesamowitych atrakcji zapewniła para klaunów – Ruphert i Rico, która przygotowała dla dzieci zabawy literackie, integracyjne, ruchowe oraz mnóstwo konkursów z nagrodami. Czytelnicze spotkanie zakończyła Bajkowa Parada oraz wypuszczenie kolorowych baloników do nieba.

 W kolejnym dniu czytelniczych wrażeń najmłodsi uczestniczyli w otwarciu wystawy „Mali sportowcy Bolek i Lolek” z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Razem z sympatycznymi chłopcami, zasłuchani w wierszach inspirowanych najstarszą dyscypliną sportu, lekkoatletyką, wyruszyli na wielkie sportowe święto- Olimpiadę. Gościem specjalnym tego dnia był Michał Czarnecki trener Judo II DAN. Oprócz głośnego czytania pan Michał odkrył przed przedszkolakami tajniki treningu sportowego, który uczy wytrwałości w dążeniu do celu. Następnie odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej Rodzinnego Konkursu Fotograficznego „Na sportowo z Rodzicami książeczki czytamy”, podczas którego zostały rozdane nagrody i wyróżnienia uczestnikom konkursu.

 Zwieńczeniem XVIII OTCD był spektakl „Kopciuszek” w wykonaniu Rodziców przedszkolaków. To już kolejne teatralne przedsięwzięcie w ramach działającego w przedszkolu Klubu Czytających Rodziców. Baśniowa postać pięknego i uczynnego Kopciuszka fascynuje dzieci i dorosłych od wielu już pokoleń. Stąd też pomysł na tę właśnie bajkę. Przygotowując tę sztukę chcieliśmy, aby dzieci zrozumiały, że dobroć, skromność i pracowitość się opłaca, aby nauczyły się wrażliwości na krzywdę ludzką, na konieczność właściwego odnoszenia się do osób bliskich. Rodzice w roli aktorów wypadli znakomicie, włożyli całe swoje serce w ciężką pracę, przygotowania i próby do przedstawienia, dając tym samym w końcowym efekcie ogromną radość najmłodszym widzom. Rodzicom Gratulujemy talentu i dziękujemy za wspaniałe teatralne przeżycia!

„Sportowiec musi zarówno dużo ćwiczyć, jak i czytać” – powiedziała Irena Koźmińska, Prezes Fundacji “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Te słowa doskonale sprawdziły się podczas spotkań czytelniczych w naszej placówce. Bez wątpienia XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bajkowym Prywatnym Przedszkolu w Jaśle był pełen sportowych emocji! To było naprawdę aktywne i zdrowe czytanie, połączone z ruchem i zabawą. Warto ćwiczyć zarówno umysł, jak i ciało. Fantastyczną cechą sportu jest to, że łączy pokolenia, pozwala razem się czymś zajmować i interesować. Czytanie, tak jak zabawa, powinno stać się codziennym rytuałem i chwilą wytchnienia, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Przyjaźń z książką to przyjaźń na całe życie, dlatego promocja czytelnictwa wśród najmłodszych jest niezwykle ważna.

Czytajmy zatem dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie.

Niech dziecko rośnie z książką, a książka – z dzieckiem!

 

Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle

 

Kategorie: Wydarzenia