18 grudnia przedszkolaki z grupy „Wesołe Smyki” i „Leśne Duszki” wybrały się na wycieczkę do Muzeum Kultury Szlacheckiej Dwór Kopytowa. Dwór spełnia role muzeum wnętrz dworskich. Ekspozycję stanowią pamiątki z powstań narodowych, meble, malarstwo polskie i obce. W piwnicach XVII wiecznego dworu, należącego niegdyś do zakonu cystersów powstała Piernikarnia Kopytowska. Tam przedszkolaki poznały historię, pachnących cynamonem wypieków. Wspólnie wałkowali ciasto piernikowe, odciskali je w formach, dowiedziały się również, że pierniki to jedne z niewielu łakoci, które oprócz tego, że są pyszne posiadają dodatkowo walory zdrowotne. W trakcie warsztatów wszyscy ochoczo pracowali i świetnie się bawili. Każdy z wielkim zaangażowaniem ozdabiał swoje ciasteczka, polewą, lukrem, a także kolorowymi posypkami. Na koniec Kustosz Muzeum w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom przeczytał najmłodszym opowiadanie o „Pierwszej choince”. Warsztaty przebiegały w bardzo miłej i świątecznej atmosferze!

Ala K.