Bajkowe urodziny Andersena- Bajka słowno-muzyczna „Brzydkie kaczątko”
216 lat temu przyszedł na świat nie kto inny jak sam Hans Christian Andersen. Trudno zliczyć tytuły jego najznakomitszych utworów, które inspirują nasze umysły, wzbudzają dużo emocji, a nade wszystko do dziś towarzyszą wielu pokoleniom dzieci. Nic zatem dziwnego, że to właśnie rocznicę urodzin Andersena wybrano do celebrowania Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Z tej okazji w czerwcu br. na deskach Jasielskiego Domu Kultury odbyła się premiera spektaklu słowno-muzycznego na podstawie najbardziej znanej i lubianej baśni Andersena „Brzydkie kaczątko”. Organizatorem przedsięwzięcia było Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle współorganizatorem zaś Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jaśle Państwowa Szkoła Muzyczna I stopniaoraz Jasielski Dom Kultury Jasielski Dom Kultury. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Miasta Jasła. Uroczystość stanowiła integralną część ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” Cała Polska czyta dzieciom. Ważnym punktem programu było głośne czytanie, wprowadzając wszystkich w bajkowy świat dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Helena Gołębiowska przeczytała najmłodszym wiersz Joanny Kulmowej pt. „List do Andersena”.
Znakomici mali aktorzy zaprosili oglądających w magiczny świat baśni i dźwięków. Kaczątku wtórował akordeon, klarnet, skrzypce zabrzmiał również saksofon altowy oraz fortepian. Muzyczny charakter widowiska, melodyjne piosenki w wykonaniu solistki JDK i wartka akcja sprawiły, że przedstawienie, mimo iż momentami smutne, nawet przez chwilę nie przestało czarować. Bajka słowno-muzyczna była doskonałą formą integracji sztuki: teatru, muzyki, tańca, które w przepięknej oprawie oddziaływały na różne zmysły widzów.
Wzruszająca i tkliwa opowieść o brzydkim kaczątku jest bardzo emocjonalna i nie tylko każde dziecko kibicuje bohaterowi, ale i wielu dorosłych ma osobiste skojarzenia. Historia brzydkiego kaczątka dowodzi, że wygląd zewnętrzny innych ludzi, ich ubranie czy pozostałe oznaki zamożności nie powinny być wyłączną podstawą do ich oceny. Ponadto baśń uczy współczucia i pokazuje, że nie powinniśmy dokuczać innym, wyśmiewać się z nich czy krzywdzić w jakikolwiek sposób. Baśń pełni również funkcję pocieszenia, nigdy nie wiadomo, kiedy los się odmieni i z „brzydkiego kaczątka” możemy przemienić się w podziwianego przez wszystkich „łabędzia”.
W muzyczno- słownym przedsięwzięciu wystąpili: dzieci z grupy Tropiciele z Bajkowego Przedszkola w Jaśle pod kierunkiem Urszuli Czernik oraz Marioli Pancarowicz, solistka JDK Aleksandra Sieńkowska pod kierunkiem Ewy Grzebień. Nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle: Agata Bartoś- saksofon altowy, Maciej Wulw- skrzypce, Jakub Zastawny – akordeon, Paweł Pietruszka- klarnet oraz Mateusz Gałuszka- fortepian.
Kategorie: Wydarzenia