„Książki nie lubią lśnić niewidocznie, ukryte w regałach… Emanują pełnią blasku dopiero wtedy, gdy trafią w ręce Czytelników”….. Nasze przedszkolaki w dniu 06.09.2024r. włączyły się po raz kolejny w akcję : „Narodowe czytanie”. Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Fragmenty polskich książek są odczytywane publicznie , również w środkach masowego przekazu. Akcja zapoczątkowana została w 2012 roku przez parę prezydencką Annę i Bronisława Komorowskich i co roku gromadzi tysiące Polaków. Dzieci z grup “Bajkowi Odkrywcy” i “Jeżyki z oddziału na Kochanowskiego wysłuchały fragmentu dzieła Juliusza Słowackiego “Kordian”( fragment-bajka “O Janku co psom szył buty”) Mimo, iż to trudna lektura dla przedszkolaków, to jednak starannie wybrane fragmenty, najmłodszym odczytali zaproszeni goście: pani Grażyna Jędryczka kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Jaśle, pani Renata Grzegorczyk bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, pani Natalia Spólnik z Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz dyrektorki Bajkowego Przedszkola pani Danuta Pociask i pani Anna Zielińska. Dzieci odpowiadały na pytania do tekstu, brały udział w zabawie ruchowej “Pieski w butach” i poznały znaczenie wybranych słów. Wykonały pamiątkową kartę odbijając stempel otrzymany z kancelarii prezydenta RP. Spotkanie przebiegło w wesołej atmosferze, było mnóstwo zabawy i mądrych życiowych rad. Dzięki takim wydarzeniom wśród najmłodszych rozbudzana jest ciekawość, kształtowana wrażliwość oraz promocja czytelnictwa, pokazująca jak ważne i piękne jest czytanie książek!