16 lutego grupa Smoki i Tropiciele wybrała się na patriotyczny spacer na Stary Cmentarz Komunalny w Jaśle , aby uczcić 80 rocznicę powstania Armii Krajowej, najsilniejszej i najlepiej zorganizowanej podziemnej armii europejskiej II wojny światowej. Po agresji niemieckiej i sowieckiej we wrześniu 1939 roku życie państwa zeszło do konspiracji. Rząd polski działający na uchodźstwie kontynuował działalność władz państwowych z lat 1918-1939. W podziemiu odtworzono struktury władzy cywilnej oraz siłę zbrojną. Na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego 14 lutego 1942 roku powstała Armia Krajowa. Pamiętając o tych wydarzeniach przedszkolaki zapaliły symboliczny znicz na grobach żołnierzy AK i uczciły chwilą ciszy pamięć bohaterów. Była to dla przedszkolaków ciekawa lekcja historii.