We wtorek 07 marca br. w Jasielskim Domu Kultury odbyła się ważna uroczystość, swoje 60 urodziny obchodzili Bolek i Lolek. Kultowe postacie sympatycznych chłopców, których pomysłodawcą był Władysław Nehrebecki – polski reżyser, twórca filmów animowanych, jeden z pionierów polskiej animacji. Bolek i Lolek to również bohaterowie wersji książkowej, ich przygody w barwny i ciekawy sposób opisują polscy pisarze dla dzieci, a dzięki wielu wydawnictwom , dzisiejsze pokolenie może ich poznać i zatopić się w ich przygodach Pragnąc wspólnie świętować kolejny już jubileusz i przypomnieć najmłodszym ich przygody Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle zaprosiło dzieci z placówek oświatowych z całej Polski do udziału w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pod hasłem „Przygody Bolka i Lolka”. Konkurs został zorganizowany w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego “Magiczna Moc Bajek”. Istotnym elementem działań w ramach konkursu było głośne czytanie dzieciom przygód rezolutnych chłopców, które stały się inspiracją do wykonania przez najmłodszych prac plastycznych. Na spotkanie z dziećmi przybyli dostojni goście: Katarzyna Lubas dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Helena Gołębiowska dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, Katarzyna Koczwara zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Renata Osikowicz- Wyroba Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle, Bożena Krupa i Iwona Głogowska funkcjonariuszki Straży Miejskiej w Jaśle, Grażyna Jędryczka kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Jaśle, Anna Brożyna instruktorka plastyki w Jasielskim Domu Kultury. Zabawa urodzinowa rozpoczęła się od montażu słowno- muzycznego pt. „Uwierz w siebie” w wykonaniu przedszkolaków z Bajkowego Prywatnego Przedszkola. Oprawę muzyczną zapewnili Elżbieta Bukowiec oraz Paweł Pietruszka nauczyciele z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. Lutosławskiego w Jaśle. Następnie w świat pięknej literatury, najmłodszych zaprosili goście, dzieci usłyszały wiersz o bohaterach urodzinowego wydarzenia. W kolejnej części spotkania o niezwykłych pamiątkach związanych z Bolkiem i Lolkiem opowiedziała dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie Katarzyna Lubas. Zwieńczeniem urodzinowego przyjęcia było rozstrzygnięcie Międzynarodowego Konkursu Plastycznego. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, łącznie wpłynęło 625 prac z 310 placówek edukacyjnych. Z nadesłanych prac komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Nadesłane prace były wykonane na wysokim poziomie, charakteryzowały się m.in. różnorodnością technik plastycznych. Po obejrzeniu prac Komisja Konkursowa postanowiła przyznać Nagrody oraz Wyróżnienia. Po uroczystym wręczeniu nagród jak na urodziny przystało nie zabrakło życzeń i tortu! Cieszymy się, że dostojni jubilaci podbijają serca kolejnych pokoleń najmłodszych czytelników, a ich przygody są świetnym przekazem uniwersalnych wartości takich jak przyjaźń, braterstwo oraz przewaga dobra nad złem. Mamy nadzieję, że dla wszystkich najmłodszych te życiowe drogowskazy będą zawsze ważne i aktualne! Dziękujemy serdeczne wszystkim uczestnikom za udział w Konkursie. Słowa podziękowania kierujemy również do nauczycieli i rodziców, którzy wspierali dzieci w twórczej pracy.