„Zdrowo jem, więcej wiem”- takie hasło było mottem przewodnim dzisiejszych zajęć w grupie „Smoki”. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach promujących zdrowy styl życia. Niektóre dzieci przeszły metamorfozę i zamieniły się w zdrowe owoce i warzywa, gościliśmy między innymi rzepkę, marchewkę, gruszkę, arbuza czy brokuła. Zajęcia rozpoczęliśmy od omawiania piramidy żywienia, która zagościła w naszej sali. Na samym jej dole znajdowała się aktywność fizyczna i woda. Wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że ruch i picie wody jest niezbędnym elementem naszego życia. Piętro wyżej na piramidzie znajdowały się owoce i warzywa, następnie produkty zbożowe pełnoziarniste a nad nimi nabiał, jaja i ryby. Wysoko na piramidzie znajduje się mięso i rośliny strączkowe a zwieńczeniem tej ważnej piramidy są zdrowe tłuszcze. Dzieci bezbłędnie odgadły co znajduje się na poszczególnych szczeblach piramidy, podjęły również próbę samodzielnego przeczytania nazw. Kolejnym zadaniem, które czekało na „Smoki” była klasyfikacja produktów żywieniowych na zdrowe i te, których powinno się unikać. Do pudeł oznaczonych odpowiednimi minkami trafiały po kolei z wielkiego kosza produkty zdrowe i niezdrowe, a klasyfikacja ta nie sprawiła im większego problemu. Posiadając już sporą wiedzę na temat zdrowego odżywiania się w dalszej części zajęć przedszkolaki podjęły aktywność fizyczną i wykonywały różnorodne ćwiczenia gimnastyczne. Punktem kulminacyjnym była przemiana w małych kucharzy i wykonanie pysznej i zdrowej sałatki owocowej. Nie zapomnieliśmy oczywiście o zachowaniu zasad higieny i zanim przystąpiliśmy do pracy umyślmy rączki i założyliśmy fartuszki i czapeczki kucharskie. Dzieci z wielkim zaangażowaniem kroiły poszczególne owoce, które po kolei trafiały do naczynia. Na sam koniec została najprzyjemniejsza część zajęć czyli wspólna degustacja sałatki. Wszyscy zgodnie przyznali, że była ona pyszna i obiecali, że wspólnie z rodzicami będą wykonywać takie przysmaki często. To był zdecydowanie bardzo przyjemny dzień, który dodatkowo wyposażył dzieci w świadomość dotyczącą konieczności dbania o własne zdrowie!

Kategorie: Wydarzenia