W spiżarni na półkach zapasów bez liku… … A gdy będzie w zimie tęgi mróz na dworze, Zapachnie nam lato, gdy słoik otworzę.” Dnia 07 października dzieci z grupy „Bajkowi Odkrywcy” rozpoczęły kolejną przygodę z III edycją Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury!”. Głównym celem III edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody. Żegnając lato i piękną słoneczną pogodę, przedszkolaki postanowiły zamknąć je w słoikach wykonując własne przetwory, aby zimową porą móc sobie o nim przypomnieć otwierając słoiki z pysznościami. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, co można zrobić z letnich i jesiennych skarbów znalezionych w ogrodzie i sadzie. Wspólnie z paniami wychowawczyniami wykonały pikle z ogórków, cukinii i patisonów w pysznych zalewach z curry, papryki i kurkumy. Samodzielnie rozpoznawały przyprawy potrzebne do przetworów , wkładały warzywa do słoików i z pomocą pań zalewały zalewą, następnie trzeba było poddać je jeszcze pasteryzacji, ale to zadanie wykonały panie w kuchni. Następnie dzieci wykonały pracę plastyczną pt:”Jesienny słoik”.Cieszymy się, że mogłyśmy wspólnie z dziećmi zrealizować to zadanie, przekazać cudowny zwyczaj zamykania lata w słoikach wspaniale wypracowanych przez nasze mamy i babcie. To samo zdrowie! Bajkowi Odkrywcy z niecierpliwością czekają kiedy będą mogli skosztować swoich przetworów!

Kategorie: Wydarzenia