Już od 20 lat Fundacja ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom” organizuje Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tegoroczna Jubileuszowa edycja przebiegła pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów”. Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle jak co roku włączyło się do udziału w tym największym czytelniczym święcie, którego misją jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych oraz wspieranie m.in. prawidłowego rozwoju emocjonalnego dzieci. Nasze spotkania czytelnicze opierały się na książkach polskich autorów które znalazły się w Złotej Dwudziestce Fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”. Zapraszamy zatem na krótką relację z tego niezwykłego wydarzenia!

Tradycyjnie Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom rozpoczęliśmy od bajkowej podróży Lokomotywą Juliana Tuwima. Pełną humoru opowieść o lokomotywie, najmłodszym przeczytały mamy naszych przedszkolaków, to był wyjątkowy dzień, bowiem równocześnie obchodziliśmy jedno z najpiękniejszych świąt- Dzień Mamy! Były więc życzenia i wspólne zabawy okraszone radością i ogromem miłości. Na mapie czytelniczych wydarzeń nie mogło zabraknąć dobranockowych bohaterów. Pani Katarzyna Lubas dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaprosiła najmłodszych do udziału w interesujących warsztatach pt. „Bieg z przeszkodami w poszukiwaniu wartości”. Sympatyczny Reksio wspólnie z przedszkolakami wyruszył w podróż do świata wartości. W kolejnej części spotkania nasz gość przeczytał dzieciom fragment książki Joanny Chmielewskiej „Niebieska Niedźwiedzica”. Ta piękna i wzruszająca opowieść nie tylko uczy tolerancji, nie tylko pokazuje, że każdy z nas jest wartościowy właśnie taki, jaki jest, ale to też bardzo mądra opowieść o tym, że każdy ma swoją niepowtarzalność i indywidualność. Królowa matka, tańczące pszczoły i trutnie leniuszki to jedni z wielu bohaterów pszczelich opowieści. Aby poznać lepiej piękny, fascynujący, tajemniczy i dostarczający wielu pozytywnych emocji świat przyrody przedszkolaki spotkały się z prawdziwym pszczelarzem. Dzieci miały okazję dowiedzieć się na czym polega praca pszczelarza, jak wybiera się miód z ula i do czego służą takie tajemnicze sprzęty jak podkurzacz czy podkarmiaczka. Dla dzieci, obcowanie z pszczołami to obcowanie z naturą, dlatego też najstarsza grupa wybrała się na wycieczkę do Gospodarstwa Pasiecznego. Przedszkolaki na własne oczy obejrzały wszystkie części ula, poznały sposoby pozyskiwania miodu, a także z bliska przyjrzały się wszystkim niezwykłym pracom, jakie wykonują pszczoły. Spotkaniom towarzyszyła niezwykła książka Piotra Sochy- Pszczoły. Pies Pypeć, kaczka Katastrofa i mucha Bzyk-Bzyk to postacie z serii książek o Panu Kuleczce, na spotkanie z tą sympatyczną gromadką najmłodszych zaprosiła bibliotekarka z MBP w Jaśle. Każdy dzień w życiu bohaterów przynosi nowe, ciekawe wydarzenia, a dzięki cierpliwemu i pomysłowemu Panu Kuleczce jego podopieczni potrafią docenić i cieszyć się z najmniejszych i – zdałoby się najmniej znaczących – drobiazgów. Wydaje się, że w czasach technologii, szybkiego tempa życia i rozproszonej uważności takie lektury są niczym lekarstwo. Pokazują bowiem wartość rozmowy, dzielenia się emocjami, spostrzeżeniami, wzajemnej nauki, umiejętności skupienia się na tym, co jest tu i teraz. Polecamy gorąco serię bajecznie kolorowych książek o Panu Kuleczce autorstwa Wojciecha Widłaka. Opowieść o wielkiej i niesamowitej przyjaźni niedźwiedzia Wojtka z polskimi żołnierzami walczącymi podczas II wojny światowej przybliżyli dzieciom kolejni goście czytelniczych spotkań- Józef Nowak, przedstawiciel 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz ppor. Marcin Kustroń z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle. Autorem książki jest pisarz i podróżnik, Łukasz Wierzbicki. Dzieje tego niedźwiadka to fantastyczna historia. Początkowo karmiony przez żołnierzy wyrósł na potężne zwierzę, ale mimo to cechował się łagodnością i nigdy nikogo nie zaatakował. Brał udział w bitwie o Monte Cassino i rzetelnie pomagał w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją. Jego losy pokazują, że w najtrudniejszych chwilach nawet niedźwiedź może być przyjacielem. Nasi goście zaznajomili najmłodszych z charakterystykę służby żołnierskiej, dzieci obejrzały również film edukacyjny o misiu Wojtku, a zwieńczeniem wydarzenia było spotkanie online z autorem książki. Na kolejne czytelnicze spotkanie zaproszenie przyjął wyjątkowy gość- Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kołaczyce Ryszard Brocławik. Inspiracją do rozmów była książka Adama Wajraka „Wielka Księga Prawdziwych Tropicieli”. Przedszkolaki dowiedziały się z niej m.in. o pięknych miejscach w Polsce, pełnych lasów bagien i łąk, usłyszały również o Puszczy Białowieskiej, gdzie dzięki odrobinie wiedzy, cierpliwości i spostrzegawczości można zobaczyć fascynującą przyrodę i przeżyć niesamowite przygody. W dalszej części spotkania Pan Leśnik opowiedział dzieciom o swojej pracy i środowisku przyrodniczym, w którym codziennie przebywa.  Książka Adama Wajraka mówi o tym, że warto zdecydować się na wycieczkę do lasu. Pospacerować wzdłuż rzeki czy nawet wypatrywać śladu zwierząt na łące. W myśl tej zasady dzieci wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej w Bierówce. Leśny przewodnik pokazał dzieciom las jako dom dzikich zwierząt i roślin. Mali uczestnicy weszli na leśną dróżkę i nadsłuchiwali odgłosów przyrody. Dzieci były wdzięcznymi obserwatorami i słuchaczami. Dzięki specjalnym tablicom interaktywnym poznały podstawowe gatunki drzew występujące w polskich lasach, a także tropy zwierząt leśnych. Dlaczego ryjówka pisze pamiętnik? Na te i inne pytania z radością odpowiedział nasz kolejny gość. Pani bibliotekarka z MBP w Jaśle zapoznała najmłodszych czytelników z przygodami ryjówki Florentyny, czytając im fragmenty książeczki Roksany Jędrzejewskiej „Florka. Z pamiętnika Ryjówki”. Przedszkolaki dowiedziały się, że Florka to mała i radosna postać, z różowym noskiem i własnym podejściem do świata. Ponieważ niedawno nauczyła się pisać, postanowiła napisać pamiętnik, opisując w nim świat widziany z perspektywy dziecka. Dzieci wspólnie z naszym Gościem próbowały odnaleźć życiowe drogowskazy zapisane przez ryjówkę. Dowiedziały się co to jest własność, odpowiedzialność i cierpliwość oraz to, że zawsze należy się cieszyć z małych sukcesów.  Co się dzieje w psiej głowie? Trudno zgadnąć. Możemy tylko domniemywać. Dzięki takim domysłom, własnym wspomnieniom, opowieściom ludzi i relacjom medialnym Barbara Gawryluk stworzyła wzruszającą opowieść pod tytułem „Dżok, legenda o psiej wierności”. O tej pięknej historii, która zdarzyła się naprawdę i mimo iż całkiem niedawno –to już dziś nazywana jest legendą, opowiedzieli najmłodszym miłośnicy czworonogów- dogoterapeuta i lekarz weterynarii. Nasi goście opowiedzieli dzieciom o swojej pracy i zwierzętach, którymi się opiekują. Uświadomili przedszkolakom, że zwierzęta są żywymi istotami, które również chorują oraz wymagają pomocy i leczenia, a posiadanie czworonożnego przyjaciela to nie tylko niezwykła frajda, ale również ogromny obowiązek! Strzały z armaty, niebezpieczna jazda konna i o włos od tragedii lotniczej – z takimi zdarzeniami miała do czynienia jasielska służba mundurowa. Na szczęście to akcje tylko ze świata bajek! W królestwie książek, zaproszeni goście przeczytali zabawne Wierszyki domowe Michała Rusinka. Rymowanki autora z pewnością rozbudziły dziecięcą fantazję i zachęciły do poszukiwania niezwykłości w codziennym życiu. Dzieci śmiały się też z zabawnych przygód trzech wesołych krasnoludków z wiersza Jana Brzechwy oraz poznały historię Królewny Śnieżki. Z kolei to, co przytrafiło się Jasiowi i Małgosi – bohaterom bajki braci Grimm, było ostrzeżeniem dla najmłodszych, by nie rozmawiały z obcymi. Uczuliła ich na to również policjantka, która opowiedziała o niebezpiecznych sytuacjach, które zdarzają się nie w bajkach, ale w życiu. Najmłodsi wspólnie z gośćmi porozmawiali o bezpieczeństwie i wzięli udział w kreatywnych zabawach. Seniorzy z Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych w Jaśle w radością włączyli się w obchody czytelniczego święta. Zaprezentowali dzieciom ponadczasowe wiersze Juliana Tuwima. Poprzez takie akcje propagujemy ideę wspólnego czytania, rozwijamy zainteresowanie książką oraz stwarzamy okazję do integracji międzypokoleniowej, tak ważnej dla dzieci.  Kochanym seniorom dziękujemy za współtworzenie kultury czytelniczej! Inspiracją do kolejnego spotkania była książka wielkiego miłośnika przyrody i mistrza komiksu Tomasza Samojlika. Głównego bohatera jego opowieści w barwny i ciekawy sposób przedstawiła Magdalena Kuś pracownik Magurskiego Parku Narodowego. ,,Żubr Pompik. Tropy na śniegu” to niezwykle ciepła i sympatyczna opowieść o małym żubrze, który dopiero co przyszedł na świat i z ciekawością przygląda się otoczeniu. Pompik nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu, podczas wędrówek po okolicy nawiązuje nowe, międzygatunkowe znajomości, poznaje zwyczaje innych zwierząt i obserwuje zmieniającą się przyrodę. W kolejnej części spotkania przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawostek związanych z Magurskim Parkiem Narodowym. Pani Magdalena zabrała najmłodszych swoją opowieścią w podróż do Parku, dzieci zamieniły się w prawdziwych obserwatorów przyrody- wykorzystując lornetki miały okazję przyjrzeć się z bliska różnym ptaszkom i przysłuchać się jakie dźwięki one wydają. W ramach XX OTCD w naszym przedszkolu zorganizowano Rodzinny Konkurs Fotograficzny pod hasłem „Z książką nam do twarzy”, którego głównym celem było rozbudzenie zainteresowania czytelnictwem. Bez wątpienia przesłane fotografie są inspiracją do spędzania wolnego czasu z książką! Została również przeprowadzona akcja charytatywna „Książka na Zdrowie!”, polegała ona na zbiórce książek, które zostały przekazane podopiecznym Oddziału Dziecięcego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Żywimy nadzieję, iż przekazując te książki uda nam się rozbudzić wśród najmłodszych pacjentów miłość do czytania książek, a każde dziecko, które zostanie przyjęte na oddział szpitalny otrzyma książkę, która chociaż w mały sposób sprawi, że na twarzach małych pacjentów zagości uśmiech. Równie miłym akcentem i niespodzianką dla milusińskich był spektakl „Zaczarowanym pociągiem w świat bajek” z udziałem nauczycieli i rodziców w ramach działającego od lat w naszym przedszkolu Klubu Czytających Rodziców.  Zwieńczeniem obchodów czytelniczego święta był Bajkowy Piknik z okazji Dnia Dziecka. Celebracja święta rozpoczęła się od pięknych chwil z literaturą dziecięcą. Następnie do wspólnej zabawy najmłodszych zaprosili Klauni Ruphert i Rico. Sympatyczni przyjaciele jak zwykle zapewnili dzieciom doskonałą zabawę z mnóstwem konkursów i nagród. Bajkowy Dzień Dziecka dostarczył milusińskim mnóstwo wspaniałej zabawy, zaś uśmiechy na ich buziach wpłynęły na pozytywną atmosferę spotkania!

Choć Tydzień Czytania Dzieciom dobiegł końca, my czytajmy nieustannie każdego dnia! Pamiętajmy, że głośne czytanie dziecku jest najprostszym sposobem wychowania mądrego, kulturalnego i szczęśliwego człowieka, a dzieciom pokazuje, że czytanie jest znakomitym i ciekawym sposobem spędzania czasu. To dorośli są dla dzieci wzorem do naśladowania i to oni mogą zaszczepić w nich miłość do książek.

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za współpracę oraz włączenie się w realizację programu XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego przez naszą placówkę. Pamiętajmy, że czytanie ma wielką moc!

 

Kategorie: Wydarzenia