Dla wielu z nas lalki to zabawki dla małych dziewczynek- i oczywiście mamy rację, bo czy istnieje taka dziewczynka, która nie ma ani jednej lalki w domu? Jednak lalki od dawien dawna spełniały jeszcze inne funkcje. Między innymi używano ich do obrzędów religijnych lub do kolekcjonowania jako dzieła sztuki, a obecnie pełnią także rolę pomocy dydaktycznych w przedszkolach i szkołach. 14 lipca przedszkolaki z grupy „Biedronki” z oddziału na Kochanowskiego wybrały się na wycieczkę do Muzeum Lalek w Pilźnie, aby móc na własne oczy zobaczyć wspaniałą kolekcję lalek. Pani przewodnik najpierw opowiadała dzieciom o lalkach powstałych w Pracowni Artystycznej „Kasia”. Dziewczynkom bardzo podobały się te w polskich strojach regionalnych. Później dzieci zapoznały się różnymi rodzajami lalek, takimi jak: kukiełki, pacynki, marionetki. W kolejnej sali zostały zaprezentowane dzieciom lalki – antyki mające ponad 100, 500, a nawet 1600 lat pochodzące z różnych regionów świata. Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie manufaktur pracowni lalkarskiej. Dzieci oglądały wyposażenie starych warsztatów, m.in.: krawieckiego, szewskiego, fryzjerskiego oraz tzw. „kwiaciarni”, gdzie wykonuje się kwiaty do dekoracji lalek. W innych pomieszczeniach było można obejrzeć pokaz wykonywania różnych elementów lalek. Wszystkie dzieci chętnie zaglądały do „Domku Baby Jagi na kurzej stópce”, który znajduje się na terenie muzeum. Będąc na tzw. Babcinym Stryszku dzieci mogły posłuchać fragmentów najbardziej znanych polskich legend ( Pan Twardowski, O smoku wawelskim, Podanie o Wiśle, O 12 miesiącach, Kwiat paproci ) zobrazowanych za pomocą wystawy lalkarskiej. Podczas wycieczki nie zabrakło także głośnego czytania w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na pobliski rynek, gdzie zjedliśmy przepyszne lody, które były smakowitym zwieńczeniem naszej wycieczki. Dzisiejszy dzień przyniósł wiele wspaniałych wrażeń i z wielkimi uśmiechami na buziach wróciliśmy do przedszkola. Serdecznie dziękujemy Muzeum Lalek w Pilźnie za możliwość zobaczenia tak ciekawej wystawy i za serdeczne przyjęcie. To był udany dzień!❤️❤️❤️

Kategorie: Wydarzenia