Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas w życiu człowieka, przypominający o znaczeniu tradycji i wartości. Dlatego dnia 18 grudnia 2023r przedszkolaki z oddziału na Kochanowskuego z grupy Biedronki wybrały się na wycieczkę autokarową do Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej. Celem naszej wycieczki było przybliżenie dzieciom zagadnień z zakresu historii lokalnej oraz kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych (pieczenia świątecznych pierników). Po przybyciu na miejsce, dzieci zostały zaproszone na lekcję muzealną. Pod opieką Pana Andrzeja, zwiedziliśmy Dwór w Kopytowej, który niegdyś należał do sławnych z wypieku pierników Cystersów. Obecnie w byłym folwarku zakonnym mieści się Muzeum Kultury Szlacheckiej prezentujące wnętrza autentycznej tradycyjnej siedziby szlacheckiej. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści oraz oglądały dawne pomieszczenia. Następnie udaliśmy się do piwnic XVII-wiecznego dworu, interaktywnej pracowni piernika – Piernikarni Kopytowskiej, aby wziąć udział w twórczych warsztatach tworzenia pierników Bożonarodzeniowych. Przedszkolaki samodzielnie wyrabiały tam pierniczki, które po upieczeniu pięknie udekorowały różnymi ozdobami. Dzieci wzięły także udział w warsztatach ceramicznych, tworząc wspaniałe ozdoby choinkowe. W czasie warsztatów wszystkie dzieci pracowały z wielkim zapałem, świetnie się przy tym bawiąc. Nie zabrakło również głośnego czytania w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Wspólnie wysłuchaliśmy pięknego wiersza B. Formy pt. „Świąteczne Pierniki”. Własnoręcznie wykonane pierniki okazały się wspaniałą pamiątką z pobytu w muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej. Wycieczkę z pewnością będziemy miło wspominać, ponieważ był to dla nas wszystkich niezapomniany, pełen wrażeń dzień

Kategorie: Wydarzenia