27  czerwca 2023  dzieci z Oddziału na Kochanowskiego z grupy „Biedronki” i „Smoki” pojechały  na wycieczkę do Bartnika Sądeckiego- Gospodarstwa Pasiecznego  w Stróżach. Wycieczka rozpoczęła się  teatrzykiem przygotowanym specjalnie dla nich .Zwiedziły  ekspozycję muzealną i zapoznały się z wszelkiego rodzaju sprzętami pasiecznymi – odsklepiacze, wirówki, walce do produkcji węzy  i wiele, wiele innych. Potem w sali multimedialnej, oglądały krótkometrażowy film i wysłuchały efektów dźwiękowych charakterystycznych dla życia rodziny pszczelej. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach w Muzeum Pszczelarstwa, w którym poznały dokładnie budowę pszczół- królowej, robotnic, trutni. Dowiedziały się w jaki sposób pszczoły zbierają nektar z kwiatów, jak go przetwarzają  i komunikują się między sobą, co to jest mleczko pszczele,  wosk i do czego służy pszczołom. Oglądały stare i nowsze ule, a także sprzęt potrzebny do pozyskania miodu.  Pod bacznym okiem pań wykonały świece z wosku  pszczelego. Każdy z uczestników wycieczki miał okazję przejechać  się na kucyku pod okiem pana trenera oraz wozem  konnym .W  tym dniu nie mogło także zabraknąć głośnego czytania w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom „Książka jest jak ogród” .Przedszkolaki wysłuchały wiersza „Pszczoły” Krzysztofa Roguskiego. Pani przewodnik zaprosiła wszystkich do zwiedzania „Gospodarskiej Zagrody”, w której dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się  kozom, osiołkowi i kucykom, pooglądać różnego rodzaju gatunki ptactwa domowego.  Ciekawe odmiany i gatunki tych zwierząt zachwycały swoim kształtem, upierzeniem, kolorami. Odwiedziły także miodowy sklepik, gdzie pani przewodnik opowiedziała o różnych miodach, cukierkach miodowych, pastylkach z propolisem i mleczkiem pszczelim.  Niektóre przedszkolaki zakupiły sobie małe słoiczki pysznego „co nieco”. Wycieczka była ciekawa , bogata w mnóstwo atrakcji  i  pełna pozytywnych wrażeń!  

Kategorie: Wydarzenia