W maju w ramach realizowanej międzynarodowej współpracy z włoskim przedszkolem L’Albero Azzurro Scuola dell’Infanzia, która ma na celu m.in. kształtowanie u dzieci pozytywnych relacji z nowo poznaną kulturą, likwidowanie barier, stereotypów oraz poszerzanie wiedzy na temat włoskich i polskich tradycji i obyczajów, delegacja naszego przedszkola przebywała w Paola malowniczej miejscowości położonej na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego w regionie Kalabria, w prowincji Cosenza. To międzynarodowe spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, informacji na temat funkcjonowania systemu edukacji oraz codziennego życia w krajach partnerskich. Zostaliśmy miło przyjęci przez naszych przyjaciół, którzy przygotowali dla nas moc atrakcji. Ważnym punktem wizyty było rozpoczęcie czytelniczego projektu „Rozczytana Europa” w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Podczas głośnego czytania nie zabrakło polskiej literatury, która najmłodszym przypadła do gustu. W rolę lektora wcielił się również trener włoskiej drużyny piłkarskiej Marcello Pasquino. Miłym akcentem było spotkanie z Burmistrzem Roberto Perrotta oraz radną ds. edukacji Marianną Saragò. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie ukrytej w głębi lądu starszej części miasta, z wąskimi uliczkami i typową dla Włoch zabudową. Paola to również jedno z bardziej popularnych miejsc pielgrzymkowych – to właśnie tu w grocie zamieszkiwał św. Franciszek, a nad miastem znajduje się sanktuarium mu poświęcone. Czas spędzony wspólnie z dziećmi i nauczycielami włoskiej placówki był bezcenny. Mogliśmy poznać kulturę, zwyczaje i historię Włoch, spróbować lokalnych specjałów oraz doświadczyć włoskiego klimatu i gościnności. W podziękowaniu za miłą wizytę zaprosiliśmy włoskich przyjaciół do odwiedzenia naszego miasta. Czekamy, zatem na nich z radością!

Kategorie: Wydarzenia