Dwieście osiemnaście lat temu 2 kwietnia urodził się duński pisarz Hans Christian Andersen! Dokładnie tego dnia obchodzimy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Aby uczcić święto jednego z najsłynniejszych baśniopisarzy w dziejach i docenić historie, które zostają z nami przez całe dorosłe życie – zaprosiliśmy najmłodszych oraz mieszkańców miasta Jasła na wiosenny spacer z Panem Andersenem. W blasku wiosennego słońca w towarzystwie dostojnego jubilata i bajkowym postaci wyruszyliśmy w barwnym korowodzie by zachęcić mieszkańców do czytania ulubionych baśni pisarza. Ulotki promujące czytelnictwo oraz wykonane przez dzieci zakładki do książek wręczano przechodniom oraz mieszkańcom, którzy zaintrygowani niecodziennym zjawiskiem byli zachwyceni bajkową scenerią. W parku miejskim przy jasielskiej Glorietce z miłośnikami czytania spotkała się funkcjonariuszka Straży Miejskiej Iwona Głogowska, która rozpoczęła czytanie baśni pt. „Pasterka i Kominiarczyk”. Następnie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez Jarosława Stompla kierownika sekcji instrumentalnej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle, Katarzynę Gądek- Smykę kierownika działu Edukacyjno-Informacyjnego Jasielskiego Domu Kultury, Dorotę Woźnicę dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Iwonę Zając -Fejklowicz z Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jaśle, Grażynę Jędryczkę kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Jaśle, Grzegorza Stanka inspektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Jaśle, Mariusza Świątka dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Elwirę Musiałowicz- Czech wiceburmistrz Miasta Jasła. Wyjątkowi lektorzy z zaangażowaniem przeczytali kolejne fragmenty przygód i perypetii Kominiarczyka i Pasterki, młodzi słuchacze dowiedzieli się, że prawdziwe, nieporcelanowe uczucie zawsze zwycięża! Bohaterowie baśni H. Ch. Andersena są bliscy każdemu z nas, bo ich historie są żywe, barwne i ciekawie opowiedziane. Genialny bajarz z Danii wciąż podbija serca dzieci na całym świecie prostotą swoich baśni, a jednocześnie zawartą w nich głęboką prawdą o ludziach i świecie. Dzięki temu wydarzeniu zaakcentowaliśmy, iż baśnie pomagają dzieciom poznawać świat wartości i pojąć, że z pozoru odległy krajobraz “za siedmioma górami, za siedmioma lasami”, jest częścią nas samych. Tam dobro zawsze zwycięża, a czary sprawiają, że świat jest bardziej kolorowy i wesoły. Do zobaczenia za rok na kolejnym wiosennym bajkowym spotkaniu. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Kategorie: Wydarzenia