„Wszystko, na co patrzysz, może stać się bajką. Ze wszystkiego, czego dotkniesz, możesz wydobyć czytelniczą historię…” Dwieście dwadzieścia jeden lat temu 2 kwietnia urodził się duński pisarz Hans Christian Andersen! Dokładnie tego dnia obchodzimy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Aby uczcić święto jednego z najsłynniejszych baśniopisarzy w dziejach i docenić historie, które zostają z nami przez całe dorosłe życie zaprosiliśmy najmłodszych oraz mieszkańców miasta Jasła na wiosenny spacer z Panem Andersenem. W przedszkolu panie dyrektorki Danuta Pociask ,Anna Zielińska i pani Paulina Kościelniak koordynator do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Bajkowym Przedszkolu rozpoczęły czytelniczą przygodę i przeczytały pierwsze fragmenty baśni „Kwiaty małej Idy”. W blasku wiosennego słońca w towarzystwie dostojnego Jubilata i bajkowych postaci wyruszyliśmy w barwnym korowodzie po ulicach Jasła, by zachęcić mieszkańców do czytania ulubionych baśni pisarza. Ulotki promujące czytelnictwo oraz wykonane przez dzieci kwiatki wręczano przechodniom oraz mieszkańcom, którzy zaintrygowani niecodziennym zjawiskiem byli zachwyceni bajkową scenerią. W parku miejskim przy jasielskiej Glorietce z miłośnikami czytania spotkali się pani Barbara Pawłowska asystent Wydziału prewencji Komendy Powiatowej Policji w Jaśle ,funkcjonariuszki Straży Miejskiej Iwona Głogowska i Bożena Krupa oraz Wacław Pasterczyk Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Jaśle ,którzy kontynuowali czytanie baśni. Na czytelnicze spotkanie w parku przybyli także uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle z wychowawczynią panią Aleksandrą Wypasek i uczniowie z klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle z panią wychowawczynią Aniką Andrzejak. Następnie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez panią Renatę Osikowicz – Wyrobę dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle, panią Agatę Warywodę dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, panią Renatę Grzegorczyk bibliotekarkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, panią Grażynę Jędryczkę kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Jaśle, pana Przemysława Baciaka zastępcę Burmistrza Jasła, pana Grzegorza Stanka kierownika Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Jaśle oraz pana Julię z Muzeum Regionalnego w Jaśle. Lektorzy z zaangażowaniem przeczytali kolejne fragmenty przygód i perypetii Idy. Baśń ta jest często interpretowana jako pochwała kreatywności i umiejętności znajdowania magii w codzienności. Genialny bajarz z Danii wciąż podbija serca dzieci na całym świecie prostotą swoich baśni, a jednocześnie zawartą w nich głęboką prawdą o ludziach i świecie. Dzięki temu wydarzeniu zaakcentowaliśmy, iż baśnie pomagają dzieciom poznawać świat wartości i pojąć, że z pozoru odległy krajobraz „za siedmioma górami, za siedmioma lasami”, jest częścią nas samych. Tam dobro zawsze zwycięża, a czary sprawiają, że świat jest bardziej kolorowy i wesoły. Do zobaczenia za rok na kolejnym wiosennym bajkowym spotkaniu. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
,,Spektakl Pchła Szachrajka”
3 czerwca 3 czerwca nasze przedszkolaki odwiedziły Jasielski Dom Kultury, gdzie miały okazję obejrzeć spektakl „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy w wykonaniu Dziecięcego Teatrzyku „Maskotka”.Celem wyjścia było rozwijanie zainteresowań teatralnych, uwrażliwianie na sztukę, kształtowanie właściwych zachowań Dowiedz się więcej