W czwartek 21 marca br. w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa pod hasłem „W świecie kolorowych skarpetek”. Przedsięwzięcie zostało  połączone  z głośnym czytaniem w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Miasta Jasła, Podkarpacki Kurator Oświaty, Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem konkursu było przybliżenie najmłodszym  zagadnień dotyczących niepełnosprawności, takich jak: integracja, tolerancja, równość, uwrażliwienie dzieci na problemy osób z niepełnosprawnością, rozwijanie wyobraźni i talentu plastycznego, a także rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz propagowanie głośnego czytania. Na konkurs wpłynęło 24 prac plastycznych. Każda praca była piękna, kolorowa i wykonana w przeróżnych technikach.

W tym szczególnym dniu wszystkie dzieci, laureaci oraz dorośli przyszli do przedszkola w kolorowych skarpetkach nie do pary, na znak solidarności z osobami dotkniętymi Zespołem Downa. Jedna niepasująca skarpetka, to jak jeden inny, niepasujący chromosom. Gośćmi specjalnymi byli rodzeństwo Stefania i Staś Skarpetkowie z Szuflandii, którzy przybliżyli dzieciom problematykę związaną z tym zagadnieniem poprzez odczytanie książki pt. „Każdy ma coś czego nie ma inny ktoś” Małgorzaty Martyniak. W kolejnej części spotkania w świat pięknej literatury dziecięcej zaprosiła najmłodszych pani Katarzyna Koczwara wicedyrektor z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, która  przeczytała najmłodszym wiersz Jacka Paryły pt. „Inaczej”. Następnie przedszkolaki z grupy „Leśne Duszki” zaprezentowały wiersz pt. „Jestem tolerancyjny”.

Po części artystycznej Laureatom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz kolorowe, pluszowe poduszki w kształcie skarpetki. Na koniec na dzieci czekała atrakcja – występ klaunów- magików wraz z pokazem baniek  z Teatru Przebieranka z Rzeszowa.

Mamy nadzieje, iż dzisiejsza uroczystość pozostanie w świadomości dzieci, jako dzień tolerancji, a kolorowa, niepasująca skarpetka będzie symbolem integracji z osobami z Zespołem Downa. Pamiętajmy o tym, że budując wzajemne relacje, zaufanie i szacunek, budujemy lepszy świat! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy do udziału w następnej edycji za rok!      

Kategorie: Wydarzenia