Ten tydzień minął nam pod hasłem „Tydzień Eksperymentów”! W związku z tym dzieci z grupy “Tropiciele”, „Biedronki”, „Nutki „ oraz „Smoki” wraz z paniami bawiły się w małych chemików i fizyków. Przedszkolaki wykonywały rozmaite doświadczenia związane z różnymi materiałami i przeżyliśmy wiele atrakcji. Na początek dzieci sprawdzały co pływa, a co tonie w wodzie, potem zabarwiły wodę poprzez zamoczenie bibuły, następnie obserwowały jak zabarwiona woda wędruje z jednego do drugiego naczynia. Z naszymi badaczami postanowiliśmy również sprawdzić co dzieje się z zapaloną świeczką przykrytą słoikiem.🕯 Podczas obserwacji ze zdziwieniem zaobserwowaliśmy, że świeczka gaśnie. Dzieje się tak ponieważ zmniejsza się ilość tlenu w słoiku, który jest niezbędny do palenia się świecy. Wraz z dziećmi szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Czy wielkość słoika ma wpływ na szybkość gaśnięcia świeczki? Słusznym wnioskiem było to, że im mniejszy słoik tym świeczka gaśnie szybciej. Wszystkie przedszkolaki jednogłośnie stwierdziły, że największy słoik jest najlepszy ponieważ świeczka,która się w nim znajduje świeci się najdłużej. Jak powstaje tęcza, jak mieszają się barwy, czy jedzenie jest sztucznie barwione? Każdego dnia słyszymy tysiące pytań, i dlatego aby to uzmysłowić naszym przedszkolakom wykonaliśmy prosty i szybki eksperyment z użyciem cukierków Skittles i wody. Cukierki puszczają barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza. 🌈Eksperyment również zrobił duże wrażenie na dzieciach , który pokazał zalety zdrowej żywności i minusów sztucznej żywności przepełnionej cukrem i barwnikami, które rozpuszczają się po zjedzeniu w naszym organizmie. Ilość barwnika w cukierkach zachwyciła dzieci, ale jednocześnie pokazała im, jak wiele sztucznych i niezdrowych składników zawierają słodycze. Cóż… do dzieci najlepiej trafiają obrazy, wrażenia i doświadczenia. Najbardziej jednak podobało się naszym małym badaczom doświadczenie z wodą, octem, sodą i barwnikiem, z których wykonały “wulkan”. Wszyscy z chęcią obserwowali te ciekawe zjawiska i trafnie wyciągały wnioski. To był tydzień pełen wrażeń, który z pewnością wiele nas nauczył…! 😊

Kategorie: Wydarzenia