Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Nasze przedszkolaki, jak co roku ubrane w tym dniu na niebiesko, wzięły udział w zajęciach przybliżających tematykę autyzmu. Z ciekawością oglądnęły krótki film „Autyzm”, który w przystępny dla dzieci sposób pokazał w jaki sposób osoby z autyzmem widzą, słyszą i czują świat oraz jak radzą sobie z trudnościami w życiu codziennym. Dzieci mogły się przekonać, że zwykłe smaki, zapachy, dźwięki, a nawet dotyk mogą być bolesne. Proste czynności mogą być bardzo trudne. Dlatego wszyscy powinniśmy pamiętać o wzajemnej tolerancji, akceptacji, współdziałaniu i zrozumieniu. Podczas zajęć przedszkolaki ćwiczyły koordynację wzrokowo – ruchowo – słuchową oraz ćwiczyły poszczególne zmysły. Z zasłoniętymi oczami odgadywały głosy swoich kolegów oraz dźwięki otoczenia. Wyostrzając zmysł dotyku wyszukiwały w kaszy, ryżu i makaronie ukryte małe zabawki. Bez użycia wzroku odgadywały nazwy produktów o charakterystycznych mocnych zapachach i różnych smakach. Na koniec zajęć odbiły swoje dłonie na wspólnym plakacie.

Kategorie: Wydarzenia