„Zwierzęta potrafią być wspaniałymi przyjaciółmi,
a życie bywa znacznie ciekawsze, niż wymyślone historie…”
Dnia 01czerwca w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy Czytać Polskich Autorów” w oddziale na Kochanowskiego grupa Tropiciele mała zaszczyt gościć Pana ppor. Marcina Kustronia z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle . Spotkanie rozpoczęliśmy od głośnego czytania w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Przedszkolaki wysłuchały fragmentów opowiadań przedstawionych w książce Pana Łukasza Wierzbickiego pt: „Dziadek i Niedźwiadek” nieprawdopodobnej historii, która wydarzyła się naprawdę! Wojenne realia mogą sprawiać wrażenie, że jest to książka przeznaczona dla nieco starszych Czytelników, jednak historia została opowiedziana w sposób, jak najbardziej przeznaczony dla najmłodszych. Książka opisuje zdarzenia, które miały miejsce naprawdę i wydarzyły się w czasie II Wojny Światowej. Historia rozpoczyna się jako opowieść dziadka dla wnuczki, kiedy to wspólne oglądają w zoo w Edynburgu pewnego sympatycznego niedźwiadka. Dziewczyna jest zaskoczona, ponieważ dowiaduje się, że ten właśnie miś w czasie wojny przebywał z żołnierzami armii generała Andersa! Odkupili go oni za mało cenne dla nich przedmioty i od tego czasu stali się nierozłącznymi przyjaciółmi. Początkowo karmiony przez żołnierzy wyrósł na potężne zwierzę, ale mimo to cechował się łagodnością i nigdy nikogo nie zaatakował. Brał udział w bitwie o Monte Cassino i rzetelnie pomagał w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją. Stał się symbolem 22 Kompanii jako niedźwiedź z pociskiem w łapach. Tropiciele słuchały z wielkim zaciekawieniem opowieści o niedźwiedziu – żołnierzu. Dzieci obejrzały również film edukacyjny o misiu Wojtku „Co by było gdyby zwierzęta mówiły”- „Niedźwiedź Wojtek oraz krótką relację Pana Łukasza Wierzbickiego przedstawiający historię naszego bohatera. Dzisiejsze spotkanie wyposażyło nas w bogatą wiedzę na temat historii II Wojny Światowej. Przedszkolaki dokładnie obejrzały mundur i miały niepowtarzalną okazję, aby go przymierzyć. Nasz gość podarował przedszkolakom kolorowanki związane z Wojskiem Polskim. Serdecznie dziękujemy za wizytę oraz tak cenną lekcję historii. ❤

Kategorie: Wydarzenia