20 listopada w Bajkowym Przedszkolu świętowaliśmy Dzień Praw Dziecka, właśnie tego dnia przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku obchodziliśmy to bardzo ważne święto razem z Unicefem. UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom. Wszystkie działania organizacji mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. Niebieski gwarantuje prawa wszystkim dzieciom. Naszym gościem specjalnym w tym dniu był Sędzia Artur Lipiński – sędzia i rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krośnie. W środowisku prawniczym uznawany za autorytet w kontaktach z mediami, a także w pracy z dziećmi, które padły ofiarą przestępstw, jeden z najbardziej medialnych sędziów w Polsce, znany jako aktor w serialu „Sąd rodzinny”. Uroczystość rozpoczęliśmy od głośnego czytania, w tym szczególnym dniu nasz gość przeczytał dzieciom wiersz Marcina Brykczyńskiego „O prawach dziecka” w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Następnie dzieci z grupy „Nutki” zaprosiły nas na krótką inscenizację pt: „Jestem dzieckiem mam prawa”. Dzieci w swoim występie przypomniały wszystkim jakie mają prawa, że mają prawo być sobą, kochać i że nie wolno ich krzywdzić. Następnie Sędzia Artur Lipiński opowiedział o swojej pracy, jak na co dzień wygląda praca sędziego, jak ciężka i odpowiedzialna jest to praca. Pan Artur uczulał przedszkolaków, żeby pamiętały że mają swoje prawa i gdy dzieje im się krzywda mogą opowiedzieć o tym swojej zaufanej osobie – Rodzicom, Paniom nauczycielkom i nie bały się mówić o swoich uczuciach. Na koniec Pan Sędzia Artur otrzymał od przedszkolaków odznakę „Szeryfa Praw Dziecka”, a także podziękowanie w formie dyplomu na pamiątkę wizyty w naszym przedszkolu. Na zakończenie tego szczególnego dnia wybraliśmy się wszyscy razem na ”niebieski spacer”, aby pokazać społeczności lokalnej, że solidaryzujemy się ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane!

A.K.

Kategorie: Wydarzenia