W Bajkowym Przedszkolu w Jaśle w naszym odbył się Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka! 20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka.
Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Bajkowe Przedszkole obchodziło to bardzo ważne święto razem z Unicefem, a także w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „ Magiczna moc Bajek”. UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom i strażnikiem Konwencji o prawach dziecka. Wszystkie jej działania mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich praw. Symbolem organizacji jest kolor niebieski.
Naszym gościem specjalnym w tym dniu była Pani Elżbieta Starzychowicz- Świerczek sędzia Sądu Rejonowego w Krośnie. Uroczystość rozpoczęliśmy od głośnego czytania, w tym szczególnym dniu nasz gość sędzia Pani Elżbieta Starzychowicz- Świerczek , Pani Dyrektor Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle Anna Zielińska oraz Panie wychowawczynie grup przeczytały dzieciom wiersz Marcina Brykczyńskiego „O prawach dziecka” w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
Następnie dzieci z grupy „Tropiciele” zaprosiły nas na krótką inscenizację pt: „Jestem dzieckiem mam prawa”. Przedszkolaki w swoim występie przypomniały wszystkim jakie mają prawa, że mają prawo być sobą, kochać i że nie wolno ich krzywdzić.
Następnie Sędzia Elżbieta Starzychowicz- Świerczek opowiedziała o swojej pracy, jak na co dzień wygląda praca sędziego, jak ciężka i odpowiedzialna jest to praca. Pani Ela uczulała przedszkolaków, żeby pamiętały że mają swoje prawa i gdy dzieje im się krzywda mogą opowiedzieć o tym swojej zaufanej osobie – Rodzicom, Paniom nauczycielkom i nie bały się mówić o swoich uczuciach. Zaprezentowała również swój służbowy strój w którym wypełnia swoje obowiązki.
Na zakończenie tego szczególnego dnia wybraliśmy się wszyscy razem na ”niebieski spacer”, aby pokazać społeczności lokalnej, że solidaryzujemy się ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Bardzo dziękujemy za wizytę oraz wspólne celebrowanie naszego święta.
Kategorie: Wydarzenia