Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle tradycyjne włączyło się w obchody XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, którego pomysłodawcą jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Hasło, które przyświecało tegorocznej edycji zostało zainspirowane starym chińskim przysłowiem „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”. Tradycyjnie czytelnicze święto rozpoczęliśmy od bajkowej podróży Lokomotywą Juliana Tuwima. Pełną humoru opowieść o lokomotywie, najmłodszym przeczytali zaproszeni goście. Podczas pikniku czytelniczego nie zabrakło czasu na wspólne zabawy wypełnione dziecięcą radością. Ogród to pasja, wiedzą o tym doskonale miłośnicy kwiatów, pani ogrodnik Dorota Dąbrowska wprowadziła najmłodszych w piękny świat flory i fauny. Przeczytała dzieciom opowiadanie pt. „Pestka i jajko”. Ta ciepła i wzruszająca opowieść o przyjaźni silniejszej niż wszelkie przeciwności stanowiła nastrojowy wstęp do ogrodniczego wyzwania, jakie dodatkowo przygotowała dla uczestników spotkania. Każdy mały czytelnik mógł zasadzić w przedszkolnym ogródku kwiaty, stosując się do prostych wskazówek ogrodniczki. Dzieci przystąpiły do pracy z zapałem, dzięki czemu już po chwili ogród zyskał barwny, kwiecisty akcent. Na mapie czytelniczych wydarzeń nie mogło zabraknąć cyklicznych spotkań z służbami mundurowymi, dzieci wysłuchały m.in. opowieści pt. „Marysia w ogródku”, poznały rezolutną bohaterkę oraz jej wiernego przyjaciela chomika. Aby poznać lepiej piękny, fascynujący i tajemniczy świat przyrody przedszkolaki spotkały się z panią pszczelarz. Dzięki ciekawym opowieściom zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. Dowiedziały się ile kwiatów muszą odwiedzić pracowite owady, aby zebrać kropelkę miodu, czego się uczą w pszczelim przedszkolu, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Najważniejszym jednak przesłaniem spotkania było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi. Nasz gość z radością przeczytał najmłodszym fragment opowiadania „Pszczoły” Piotra Sochy. Na kolejne czytelnicze spotkanie zaproszenie przyjęła pani bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, tym razem z najmłodszymi spotkała się w pięknej scenerii jasielskiego parku by na łonie natury przeczytać opowiadanie pt. „Franklin urządza piknik”. W kolejnym dniu czytelniczego święta nie mogło zabraknąć wyjątkowych gości, do naszego przedszkola zostali zaproszeni leśnik Adam Maciejowski z Nadleśnictwa Kołaczyce i Sabina Kois z Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Magurskiego Parku Narodowego. W przedszkolnym ogrodzie przeczytali dzieciom „Przygody Żubra Pompika”. Wszystkie przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały strażników przyrody, którzy swoimi opowieściami jeszcze mocniej wzbudzili w nich wrażliwość na piękno otaczającej nas przyrody oraz poczucie odpowiedzialności za nią. W kolejnym dniu, w blasku wiosennego słońca przedszkolaki wybrały się do Ogródka Jordanowskiego na czytelnicze spotkanie z druhną Agatą Korzec. Dzieci w otoczeniu kwitnącej lawendy z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania Beaty Ostrowickiej „Owadzie poidełka”, z którego dowiedziały się, jak dbać o owady w czasie nadchodzących upałów. Kto najpiękniej czyta dzieciom? Oczywiście, że Rodzice! W trakcie tego rodzinnego spotkania na bajkowej polanie czytano wiersze polskich autorów poruszających temat pięknej przyrody. Na podsumowanie tego niezwykłego spotkania wspólnie z rodzicami dzieci zagrały w gry planszowe „W ogrodzie” i „Pszczółki”, których fabuła idealnie skomponowała się z tematem spotkania. Do swojego pięknego, pełnego niespodzianek ogrodu zaprosili najmłodszych prababcia i pradziadek Jasia z grupy Odkrywcy. Dzieci wysłuchały opowiadania „Tajemnica małego nasionka”, następnie wspólnie podziwialiśmy piękny ogród gospodarzy. Przedszkolaki bawiąc się w małych ogrodników z radością zasiały w doniczce ziarenka kwiatów. Inspiracją do kolejnego spotkania było wykonanie domku dla owadów. Z tej okazji nasze przedszkole odwiedził stolarz, tata Nikoli pan Marcin. Dzieci dowiedziały się, że w każdym przydomowym ogródku, na tarasie czy balkonie możemy ugościć dzikie owady po królewsku, stawiając im domki. Wspólnymi siłami dzieci wykonały z panem Marcinem domek dla pożytecznych mieszkańców przedszkolnego ogrodu, w ten sposób zapewniając im dobre warunki do rozwoju. Nie zabrakło również głośnego czytania tata Nikoli przeczytał wiersz pt. „Wesoły Komar” Marty Wysockiej-Jóźwiak. Najstarsi wychowankowie wybrali się na wycieczkę do Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach. Wśród malowniczego krajobrazu dzieci spacerowały po ogrodzie sensorycznym, a miłym odpoczynkiem było słuchanie czytanej literatury dziecięcej, która nawiązywała do piękna otaczającej nas przyrody. Seniorzy z Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych w Jaśle kolejny raz z radością włączyli się w obchody czytelniczego święta. Zaprezentowali dzieciom inscenizację bajki „Szewczyk Dratewka”. Wcielając się w lektorów przeczytali dzieciom w bardzo ciekawy sposób opowiadania związane z przyrodą. Dzięki takim spotkaniom propagujemy ideę wspólnego czytania, rozwijamy zainteresowanie książką oraz stwarzamy okazję do integracji międzypokoleniowej. W ramach XXII OTCD w naszym przedszkolu zorganizowano Rodzinny Konkurs Fotograficzny pod hasłem „Z książką zawsze nam do twarzy”, którego głównym celem było rozbudzenie zainteresowania czytelnictwem. Bez wątpienia przesłane fotografie były inspiracją do spędzania wolnego czasu z książką na łonie natury! Zwieńczeniem XXII OTCD był spektakl oparty na ponadczasowym wierszu Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka” w wykonaniu Rodziców przedszkolaków. To już kolejne teatralne przedsięwzięcie w ramach działającego w przedszkolu Klubu Czytających Rodziców. Widownia z wypiekami na twarzy śledziła losy zwariowanej i rezolutnej kaczki. Rodzice w zabawny i atrakcyjny sposób ukazali zawarte w utworze elementy humorystyczne, które wyzwoliły w widzach ogromną radość i pobudziły wyobraźnię. Trud i ciężka praca aktorów – rodziców włożona w przygotowanie została nagrodzona gromkimi brawami publiczności a radość i uśmiech nie schodził z twarzy dzieci. Rodzicom Gratulujemy talentu i dziękujemy za wspaniałe teatralne przeżycia! Obchody czytelniczego święta były dla całej społeczności przedszkolnej ogrodem emocji, uczuć i wartości. Emocje są bardzo ważne w życiu każdego dziecka, a dzięki pięknej dziecięcej literaturze najmłodsi wprowadzani są w świat wyobraźni. Do głośnego czytania podczas OTCD wybraliśmy książki, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając przeniesienie się do krainy fantazji i poznanie niezwykłych bohaterów, którzy są źródłem wiedzy o emocjach i postawach ludzi, a także kształtują wyznawane w dalszym życiu wartości. Bez wątpienia „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość kiedykolwiek sobie wymyśliła…”, niech zatem słowa Wisławy Szymborskiej towarzyszą nam każdego dnia!

Kategorie: Wydarzenia