Za nami kolejna edycja Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, święto to zostało ustanowione przez Sejm by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz popularyzować nowoczesne wychowanie przedszkolne, a także integrować przedszkola z różnych regionów kraju oraz środowiska, osoby, instytucje, które mają wpływ na wizerunek i jakość ich funkcjonowania. Przy okazji ma dostarczać dzieciom okazję do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. 20 września br. Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle w ramach współpracy z Jasielskim Domem Kultury wspólnie zorganizowało IV spotkanie integracyjne dla przedszkolaków pod hasłem „Bajkowy Dzień Przedszkolaka”. Wśród zaproszonych znalazły się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Jaśle, Niepublicznego Przedszkola w Szebniach, Adasiowego Przedszkola w Jaśle, Przedszkola z Glinika Górnego oraz gospodarze spotkania, dzieci z Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle. Obchody Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka połączone zostały z kampanią społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, Podkarpacki Kurator Oświaty, Fundacja ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, wydawnictwo Bliżej Przedszkola oraz Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian. Partnerem przedsięwzięcia były Tańcobajki -Animacyjny Teatr Taneczny angażujący dzieci do wspólnych działań artystycznych. W tym wyjątkowym dniu w ramach międzynarodowej współpracy z włoską placówką edukacyjną gościliśmy delegację z przedszkola L’Albero Azzurro Scuola dell’Infanzia z malowniczego miasteczka Paola. To niecodzienne spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, informacji na temat funkcjonowania systemu edukacji oraz codziennego życia w krajach partnerskich. Ponadto swoją obecnością zaszczycili nas: Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Małgorzata Piątkowska, funkcjonariuszki z Zespołu ds. Profilaktyki Szkolnej Straży Miejskiej w Jaśle Bożena Krupa i Iwona Głogowska, Barbara Pawłowska z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, wicedyrektor MPB w Jaśle Katarzyna Koczwara, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Jaśle Grażyna Jędryczka, dyrekcja placówek oświatowych Marta Baran, Gabriela Zdunek-Gajda oraz s. Józefa Polek. Zabawa rozpoczęła się powitaniem przybyłych gości oraz złożeniem życzeń najmłodszym. W imieniu Podkarpackiego Kuratora Oświaty życzenia przedszkolakom złożyła wizytator pani Małgorzata Piątkowska, na ręce dyrekcji przekazała księgę baśni, życząc dalszych wzorowych działań w procesie edukacji najmłodszych. Tego dnia nie mogło zabraknąć głośnego czytania, zaproszeni goście przeczytali dzieciom wiersz I. Laris pt. „W przedszkolu”, następnie wszyscy odśpiewali Hymn Przedszkolaka, jednocząc się myślami z przedszkolakami z całej Polski. Następnie w rytm skocznej włoskiej muzyki, dzieci zaprosiły publiczność w sentymentalną podróż do słonecznej Italii. W kolejnej części spotkania dzieci stały się aktorami tanecznego, animacyjnego teatru w sztuce „Smoki, Damy i Rycerze”. To bajka o tym, że życie można przeżyć bez lęku i przemocy. To opowieść o szacunku wobec inności, o bogactwie płynącym z wielokulturowości i o zmaganiu się ze stereotypami. Szaleństwom w dobrym tego słowa znaczeniu nie było końca! Na zakończenie tradycyjnie w południe poszybowały do nieba kolorowe balony z marzeniami dzieci. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka dostarczył dzieciom mnóstwo wspaniałej zabawy, a pozytywna atmosfera spotkania wywołała uśmiechy na ich twarzach. Do zobaczenia za rok!

Kategorie: Wydarzenia