„Na dobranoc – dobry wieczór miś pluszowy śpiewa Wam. Mówią o mnie Miś Uszatek, bo klapnięte uszko mam…” Jeszcze kilkanaście lat temu każde dziecko doskonale znało słowa tej piosenki i potrafiło ją zanucić. Dziś, Miś Uszatek nie jest już tak popularny jak kiedyś. Najmłodsi rzadko sięgają po książki z przygodami sympatycznego pluszaka, które powstały na postawie opowiadań Czesława Janczarskiego. W trosce o to, aby tak kultowa postać nie została zapomniana, Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle zaprosiło dzieci z placówek oświatowych z całej Polski oraz poza jej granicami do udziału w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym z okazji 63. urodzin najbardziej znanego misia w Polsce pod hasłem „Mój Przyjaciel Miś Uszatek”. Konkurs został zorganizowany w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”, a istotnym elementem działań w ramach konkursu było głośne czytanie dzieciom przygód Misia Uszatka, które były inspiracją do wykonania przez najmłodszych prac plastycznych. 28 lutego br. do Jasielskiego Domu Kultury na spotkanie z dziećmi przybył sam jubilat w towarzystwie dostojnych gości: Katarzyny Lubas dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Karoliny Kępczyk dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, Doroty Woźnicy dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Renaty Osikowicz- Wyroby dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle oraz Grażyny Jędryczki kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Jaśle. Zabawa urodzinowa rozpoczęła się od montażu słowno- muzycznego, przedszkolaki w barwny sposób opowiedziały o niezwykłej „Książkowej krainie”, przytaczając przygody Misia Uszatka oraz innym bajkowych bohaterów. Oprawę muzyczną zapewnili Elżbieta Bukowiec oraz Paweł Pietruszka nauczyciele z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. Lutosławskiego w Jaśle, grając „misiową czołówkę” do muzyki Piotra Hertela. Następnie w świat pięknej literatury, najmłodszych zaprosili goście, dzieci usłyszały „Pierwszą bajkę” Misia Uszatka. W kolejnej części spotkania o niezwykłych pamiątkach związanych z Uszatkiem opowiedziała dyrektor Muzeum Dobranocek Katarzyna Lubas, wszyscy podziwiali kultową oryginalną lalkę Uszatka z filmu kukiełkowego produkowanego w Łódzkim Semaforze. Następnie Karolina Kępczyk dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie przedstawiła historię przyjaźni jubilata z Koziołkiem Matołkiem oraz zaprosiła milusińskich do Krainy Bajek- Pacanowa. Zwieńczeniem urodzinowego przyjęcia było rozstrzygnięcie Międzynarodowego Konkursu Plastycznego. Nasze przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem, łącznie wpłynęło blisko 600 prac z 470 placówek z terenu Polski, ponieważ była to edycja międzynarodowa nie mogło również zabraknąć prac od naszych polonijnych przyjaciół. I tak dotarły do nas prace z Włoch, Ukrainy, Litwy, Słowacji, a nawet gorącej Afryki. Nadesłane prace były wykonane na wysokim poziomie, charakteryzowały się m.in. różnorodnością technik plastycznych. Po obejrzeniu prac Komisja Konkursowa postanowiła przyznać Nagrody, Wyróżnienia Specjalne oraz Wyróżnienia. Po uroczystym wręczeniu nagród jak na urodziny przystało nie zabrakło życzeń i tortu! Następnie dostojny jubilat zaprosił dzieci do wspólnej zabawy. Tym, co najcenniejsze we wszystkich książkach o Misiu Uszatku jest wysoki walor wychowawczy. To bardzo łagodne, pełne uroku i ciepła historyjki. Dzieci podczas lektury same odkrywają przekazywane z pogodnym humorem pozytywne wzorce, na przykład, że warto być koleżeńskim i trzeba dotrzymywać słowa. Doświadczają także, jak dobrze mieć przyjaciół i współdziałać z nimi – tak, jak czyni to Miś Uszatek stale otoczony kręgiem przyjaznych mu postaci. Nic dodać, nic ująć – po sześćdziesięciu trzech latach lektura jego przygód napisana pięknym literackim językiem nie utraciła aktualności pod żadnym względem. Dla kolejnych pokoleń młodych czytelników książki o Misiu Uszatku mają szansę stać się ważne i atrakcyjne. Tym sposobem staje się on bohaterem z klasyki literatury – i to nie takiej „zakurzonej”, podziwianej tylko z daleka, ale bliskiej dzieciom i ich światu, stale obecnej w ich wyobraźni i w życiu. Mamy nadzieję, że uniwersalność losów, przygód Uszatka i jego niezwykła bezinteresowność, zaowocuje w dalszym życiu najmłodszych, tym samym pozwoli im być w przyszłości mądrymi, dobrymi i wrażliwymi ludźmi.

Kategorie: Wydarzenia