„W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa…”

W czwartek 28 lutego br. w Jasielskim Domu Kultury swoje urodziny obchodził Koziołek Matołek, literacka postać Kornela Makuszyńskiego, która od 86 lat wciąż bawi, śmieszy, wzrusza i podbija serca zarówno dzieci jak i dorosłych. Pragnąc wspólnie z sympatycznym Koziołkiem świętować kolejny już jubileusz i przypomnieć najmłodszym jego przygody w styczniu br. zaprosiliśmy dzieci z placówek oświatowych z całej Polski i z zagranicy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pod hasłem „Bajkowe Podróże Koziołka Matołka”. Konkurs został zorganizowany w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a istotnym elementem działań konkursowych było głośne czytanie dzieciom przygód Koziołka, które były inspiracją do wykonania przez najmłodszych prac plastycznych. Organizatorem przedsięwzięcia było Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle, współorganizatorem zaś Jasielski Dom Kultury. Patronat nad uroczystością objęli: Fundacja ABCXXI- CPCD, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Burmistrza Miasta Jasła. Na spotkanie z dziećmi przybył sam jubilat w towarzystwie dostojnych gości: Karoliny Kępczyk dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, Anny Pasternak bibliotekarki Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, Katarzyny Lubas dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Doroty Woźnicy dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Janusza Szewczyka dyrektora Jasielskiego Domu Kultury, Renaty Osikowicz- Wyroby dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle, Anny Brożyny instruktorki plastyki w Jasielskim Domu Kultury, Małgorzaty Smyki bibliotekarki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Zabawa urodzinowa rozpoczęła się od montażu słowno- muzycznego, przedszkolaki w barwny sposób opowiedziały o niezwykłych przygodach dobrotliwego i figlarnego Matołka. Oprawę muzyczną zapewnili Elżbieta Bukowiec oraz Paweł Pietruszka nauczyciele z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. Lutosławskiego w Jaśle, grając „Koziołkową czołówkę” do muzyki Marka Sewena. Następnie w świat pięknej literatury, najmłodszych zaprosili goście, dzieci usłyszały jedną z przygód zmagającego się z trudami podróży Koziołka Matołka. W kolejnej części spotkania o niezwykłych pamiątkach związanych z Koziołkiem opowiedziała dyrektor Muzeum Dobranocek Katarzyna Lubas, następnie Karolina Kępczyk dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie przedstawiła krótką historię na temat jubilata oraz zaprosiła milusińskich do Krainy Bajek- Pacanowa. Zwieńczeniem urodzinowego przyjęcia było rozstrzygnięcie Międzynarodowego Konkursu Plastycznego. Przy wyborze literackiego bohatera tegorocznej edycji Konkursu kierowaliśmy się istotnymi kryteriami, aby była to postać z bajki, odgrywająca w życiu małego dziecka istotną rolę, która będzie rozbudzała pozytywne uczucia dzieci, zainteresowania przyrodnicze, literackie, patriotyczne, kształtowała wrażliwość na piękno przyrody i otaczającego świata w sposób prosty, optymistyczny, humorystyczny i zrozumiały. Z tych właśnie względów wybór padł na Koziołka Matołka. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, łącznie wpłynęło blisko 300 prac ze 160 placówek z terenu Polski, ponieważ była to edycja międzynarodowa nie mogło również zabraknąć prac od naszych polonijnych przyjaciół. I tak dotarły do nas prace z Włoch, Ukrainy, Gruzji, Litwy, Hiszpanii, a nawet gorącej Afryki. Nadesłane prace były wykonane na wysokim poziomie, charakteryzowały się m.in. różnorodnością technik plastycznych. Po obejrzeniu prac Komisja Konkursowa postanowiła przyznać Nagrody, Wyróżnienia Specjalne oraz Wyróżnienia. Po uroczystym wręczeniu nagród jak na urodziny przystało nie zabrakło życzeń i tortu! Następnie dostojny jubilat zaprosił dzieci do wspólnej zabawy. Mimo, iż swoją podróż nasz sympatyczny Koziołek rozpoczął 86 lat temu i choć wiele się przez ten czas zmieniło, choć powstało wiele innych historii dla dzieci, to przygody najsłynniejszej polskiej kozy wciąż bawią, zachwycają, a czasem wzruszają, kolejne już pokolenie małych Czytelników.

Anna Z.

Kategorie: Wydarzenia