Plastuś od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych bohaterów literatury dziecięcej, a „Plastusiowy pamiętnik” to zbiór jego najlepszych przygód. Choć trudno w to uwierzyć, ten sympatyczny i rezolutny ludzik z plasteliny niebawem skończy 90 lat, jednak nieprzerwanie od lat z tą samą mocą oddziałuje na dzieci. Budzi wiele ciepła i sympatii. Ponadczasowe wartości zawarte w książeczce podkreślają relacje między postaciami, są uniwersalne i cały czas aktualne, bo nie starzeje się ani życzliwość, ani przyjaźń, ani odwaga, odpowiedzialność i dobroć, a właśnie to wszystko można odnaleźć w „Plastusiowym pamiętniku” autorstwa Marii Kownackiej. W trosce o to, aby tak kultowa postać literacka nie została zapomniana, Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle zaprosiło dzieci z placówek oświatowych z całej Polski oraz poza jej granicami do udziału w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym z okazji 90 urodzin ludzika z plasteliny pod hasłem „Mój przyjaciel Plastuś”.
Konkurs został zorganizowany w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”, a istotnym elementem działań w ramach konkursu było głośne czytanie dzieciom przygód Plastusia, które były inspiracją do wykonania przez najmłodszych prac plastycznych.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, łącznie wpłynęło ponad 300 prac z 270 placówek edukacyjnych. Z nadesłanych prac komisja konkursowa w składzie: Anna Brożyna- Instruktor plastyki w Jasielskim Domu Kultury, Grażyna Jędryczka- Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Jaśle, Małgorzata Smyka- Bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Anna Zielińska- Wicedyrektor Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle, wyłoniła zwycięzców. Nadesłane prace były wykonane na wysokim poziomie, charakteryzowały się m.in. różnorodnością technik plastycznych.
Podczas finału Konkursu dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii informacyjno- komunikacyjnej zaprosiliśmy najmłodszych w sentymentalną podróż do jedynego w Polsce Muzeum Dobranocek z wyjątkową kolekcją pamiątek z popularnych animacji dla dzieci. W muzealnych gablotach znajdują się liczne folie-kadry z filmów animowanych, szkice, dekoracje, scenariusze, oraz scenopisy. To właśnie tam mieszka nasz bohater Plastuś. O jego niezwykłych pamiątkach opowiedział dzieciom Maciej Zwolan. Następnie w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, dzieci usłyszały fragment opowiadania z „Plastusiowego pamiętnika” Marii Kownackiej pt. „O kleksiku z kałamarza, co na nikogo nie zważa”. W kolejnej części przedszkolaki z grupy „Tygryski” w barwny sposób opowiedziały o niezwykłej przygodzie Tosi i Plastusia.
Mamy nadzieję, że barwne i zwariowane przygody małego plastelinowego ludzika i jego przyjaciół zachwyciły wszystkie dzieci, a jego prawdziwa, pełna szczerych emocji niezwykła bezinteresowność, zaowocuje w dalszym życiu najmłodszych. I chociaż bohaterowie nieco “archaiczni”, to przekaz płynący z książki, jest jak najbardziej współczesny i uniwersalny, bo przecież warto być życzliwym, warto pomagać innym, przebaczać, pamiętać, że o wartości człowieka nie decyduje kosztowny ubiór, a wszelkie przeciwności łatwiej pokonać, gdy ma się przy sobie Przyjaciół.
Dziękujemy serdeczne wszystkim uczestnikom za udział w Konkursie. Słowa podziękowania kierujemy również do nauczycieli i rodziców, którzy wspierali dzieci w twórczej pracy.
Dyrekcja Bajkowego Przedszkola w Jaśle składa serdecznie podziękowanie Pani Katarzynie Lubas dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie za wsparcie i okazaną pomoc podczas organizacji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Mój Przyjaciel Plastuś”.

Kategorie: Wydarzenia